Nápověda

Na stránce nápovědy získáte všechny potřebné informace, abyste správně vyplnili sčítací formulář.  Naleznete zde detailní nápovědu pro každou otázku a videonávody jak vyplnit elektronický a listinný sčítací formulář.
Pro cizí státní příslušníky a zástupce národnostních menšin jsou zde překlady listinného formuláře do dalších sedmi jazyků (vyplňuje se však pouze český originál). V často kladených dotazech jsme vybrali odpovědi na ty nejdůležitější otázky. Vaše dotazy zodpoví také  chatbot virtuální poradny Sčítání 2021. Na telefonu či e-mailu jsou vám k dispozici i proškolení operátoři kontaktního centra sčítání.
Nápověda
Elektronický sčítací formulář

Otázkami v elektronickém sčítacím formuláři na webu či v mobilní aplikaci vás provedou jednoduché pokyny, které jsou přímo jeho součástí. Pro práci s elektronickým formulářem můžete také využít uživatelskou příručku nebo nápovědu.

Listinný sčítací formulář
Z vyplněného vzoru listinného sčítacího formuláře si snadno uděláte představu, jak formulář správné vyplnit. Základní nápověda k vyplnění je také uvedena přímo ve formuláři.
Formulář v cizích jazycích
Online formulář je kromě češtiny dostupný v sedmi jazycích (angličtina, němčina, polština, ruština, ukrajinština, vietnamština, romština). Pro vyplnění listinného sčítacího formuláře je určen pouze originální výtisk v českém jazyce. Pro cizí státní občany a příslušníky národnostních menšin jsou připraveny překlady do výše uvedených cizích jazyků.
Podrobná nápověda k otázkám
Ke každé otázce ze sčítacího formuláře uvádíme detailní návod jak otázku vyplnit a vysvětlujeme všechny pojmy. Naleznete zde i důvody, proč odpovědi na tyto otázky ve sčítání zjišťujeme.
Chatbot virtuální poradny
S odpovědí na dotazy ke sčítání vám pomůže chatbot naší virtuální poradny. Najdete ho na tomto webu vpravo dole. Pokud si nebude vědět rady, nabídne vám spojení s operátorem kontaktního centra sčítání prostřednictvím chatu.
Kontaktní centrum
Operátoři kontaktního centra sčítání zodpovídají dotazy veřejnosti od 12. března do 11. května 2021, a to denně od 8:00 do 22:00 hodin, včetně sobot, nedělí a státních svátků. Komunikují v českém, anglickém a ruském jazyce prostřednictvím telefonu, chatu a e-mailu. Hovory na infolinku 840 30 40 50 nejsou zatíženy zvýšeným tarifem. Jedná se o tzv. bílou linku, na níž hovorné platí volající dle svého běžného tarifu.